V času epidemije lahko že od samega začetka dnevno zasledimo novice povezane z izobraževanjem na daljavo in prihajajočo maturo. Trenutna tabu tema, ki buri duhove tako staršem, učencem, šolam, kot tudi učiteljem. Več kot mesec dni smo zaman čakali na točne datume, ki so končno zagledali luč ta teden.
Mnogi starši so bili v izrednih razmerah primorani, poleg opravljanja redne službe, še poučevati doma svoje otroke. Dobili so novo dodatno breme. Nekateri so se v tej vlogi ujeli, spet drugi imajo zaradi lastnega pomanjkanja znanja pri tem hude težave.
Vsekakor pa se lahko mnogi izmed njih zamislijo nad samim učiteljskim poklicem. Pogosto so učitelji tarča kritik, češ da imajo skozi leto veliko počitnic, vikendi imajo proste, hkrati pa zgodaj končajo z delom in si lahko popoldne organizirajo po svoje.
V času pouka na daljavo je lahko marsikdo ugotovil, da poklic učitelja le ni tako nedolžen in brezskrben. Priprava na ure, testi, ocenjevanja, naloge…to je le nekaj glavnih obveznosti učitelja. Seveda ne smemo pozabiti tudi na veliko odgovornost, ki jo imajo, ko bdijo nad več desetimi učenci.
Še pred izrednimi razmerami so mnogi izmed njih zaradi prevelikega bremena izgorevali. To se je s šolo na daljavo le še poslabšalo. V teh časih od njih pričakujemo, da bodo imeli za vsako uro pripravljen material, ki bi zadoščal tistemu pri pouku. Da bodo lahko celo popoldne pregledovali naše oddane naloge ali pa v trenutku obvladali vso svetovno znanje o tehnologiji.
Želimo (oz. hočemo), da svoje delo opravljajo enako hitro in učinkovito kot prej. Vendar pri tem ne smemo pozabiti, da mnogi izmed njih učijo maturante, imajo doma družino, za katero je potrebno poskrbeti, imajo šoloobvezne otroke ali pa starejšega družinskega člana, kateri potrebuje pomoč. Možnosti je veliko. Skoraj nemogoče je, da bi si med tednom vzeli dolg odmor v naravi, zato se marsikdo počuti utesnjenega in nemočnega.
Znano je, da bodo zaključni letniki zaradi mature poslani v šolo, ostali pa bomo z učenjem nadaljevali doma vse do septembra. V tem primeru bodo profesorji na enkrat učili dijake v šoli in preko spleta. Zanima me, kako bo to izvedljivo.
Bodo med maturo na računalniku razlagali snov? Ali bodo rajši popoldan preživeli na računalniku kot z družino? Zagotovo bo nekdo pri tem potegnil kratko. Profesorjem bo naloženo še večje breme, saj morajo nižji letniki prav tako predelati določeno količino snovi.
Premalo se zavedamo, da so učitelji tisti, na katerih je največje breme šolanja na daljavo. Zagotavljati enakovredne razmere in hkrati biti na voljo za vsa vprašanja in dileme učencev in staršev, je izjemno težko. Čeprav so ravno oni najbolj podvrženi stresu in izgorelosti, se na njih v tem času daje najmanj poudarka.
Iz dneva v dan se seznanjajo z novostmi, se dodatno izobražujejo na področju tehnologije in skušajo ponuditi kar se da najboljše gradivo. Mnogi med njimi bodo čez dober mesec postali ocenjevalci na maturi ter popravljali pole. Tudi oni bodo praktično vrženi na ogroženo območje kot »poskusni zajčki« in bodo s tem nevarnosti izpostavili svoje zdravje in zdravje njihovih najbližjih.
Vse za to, da bo prihodnost slovenske mladine kar se da najboljša. Trudijo se, da nas pripravijo na odraslo dobo in življenje nasploh. Brez njih človeštvo ne bi napredovalo in raslo, mladi pa ne bi bili kompatibilni za opravljanje dela.
Kljub vsej noriji okoli prihodnosti izobraževanja mladih ne smemo pozabiti, da so tudi učitelji oziroma profesorji le ljudje in ne multipraktiki, ki vsakodnevno obratujejo na najvišji stopnji. Prav tako kot mi imajo svoje zasebno življenje (mnogi izmed njih tudi majhne otroke) in vsakodnevne obveznosti, ki ne morejo biti preložene na poletne počitnice. Potrebujejo le malce več našega razumevanja in spoštovanja.
Hasta la vista,
Špela
Comentários